Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir söz olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “fariza” yahut “iş” manaına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda dümen ve hükümet meselelerinde kullanılırdı.

Tutarlı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek midein kullanılmaya çıbanlandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli meselelerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişyararlı tarif etmek midein kullanılmaya çıbanlandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi ekseri hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda bulunan kişileri yahut kurumları tarif etmek midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, söz resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişyararlı tarif etmek midein kullanılmaya çıbanlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir